ANA MENÜ
AKUPUNKTUR

Ekleyen - - Oca 29, 2014 | 0 yorum

AKUPUNKTUR İLE HERPES ZOSTER (ZONA) TEDAVİSİ

AKUPUNKTUR İLE HERPES ZOSTER (ZONA) TEDAVİSİ

HERPES ZOSTER (ZONA) TEDAVİSİNDE AKUPUNKTUR ETKİSİ

Herpes zoster (zona), kendin deri üzerindeki küçük veziküllerle (su dolu kabarcıklarla) gösteren, şiddetli ağrının eşlik ettiği bir sinir ucu iltihabıdır.

dermatomVeziküllerin yayıldığı alan bir dermatomun sınırları içinde kalır. Dermatom; bir spinal sinir kökünün deride dağıldığı bölgedir. Şekilde görülen her çizgi arası bir dermatomdur ve ilgili seviyedeki sinir  kökünden duysal sinir alır.

Veziküler lezyonlar; sıklıkla sırtta, karın bölgesinde olabileceği gibi boyun  vb. dermatomal bölgelerde de görülebilir. Lezyonların iyileşmeye başlamayıp yayıldığı ve şikayetlerin uzadığı durumlarda altta yatan immünolojik sorun veya malinite açısından değerlendirme mutlaka yapılmalıdır.

Zona; kişilerin immun sistemlerinin (hastalıklara karşı direnç mekanizmalarının) güçsüzleştiği dönemlerde ortaya çıkan bir hastalıktır.

Bu nedenle; yaşlılarda, bir başka enfeksiyon nedeni ile direnci zayıflamış kişilerde ve de her sorunun kaynağında mutlaka rol alan ve immun sistemin zayıflamasının en önemli etkeni olduğu yapılmış bilimsel çalışmalarla da gösterilen aşırı stres altındaki insanlarda  sıklıkla görülür.

Bu nedenle zona veya benzer immun sistemin güçsüzleşmesi ile ortaya çıkan hastalıklardan korunmak için stres uyaranlarından olabildiğince uzak durmak, bu mümkün olamıyorsa kendimizi strese karşı daha dayanıklı kılacak düşünsel çalışmaları yapmak yaşamsal önem taşır.

Stresle boğuşan beynimizdir. Stresin arttığı dönemlerde daha çok sigara tüketmek, daha fazla alkol almak sorunlarımızı çözmeyeceği gibi daha da derinleşmesine ve mücadele gücümüzün azalmasına neden olmaktan başka işe yaramayacaktır.

HERPES ZOSTER (ZONA) TEDAVİSİNDE AKUPUNKTUR NASIL UYGULANIR?

zona-akupunktur-tedavisiZona tedavisinde akupunkturun etkisi yeteri kadar bilinemediğinden genellikle akupunktura lezyonları geçmiş olmakla birlikte ağrıları geçmemiş hastalar çoğunlukla başvurmaktadır. Oysa; akupunktur immune sistemi güçlendirici etkisi ile zona veziküllerinin süratle ortadan kalkmasını sağlarken ilk günden itibaren hastayı oldukça rahatsız eden ağrılarında azalıp, ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu durum, zonanın özellikle yaşlı hastalarda oluşturduğu çaresizlik duygusunun yaratacağı diğer sorunları da engellemektedir

Zona şikayetlerinin başladığı ilk günlerde akupunktur’a başvurulmuş ise; hastalığın şiddetine göre değişkenlik gösterebilirse de 8-10 seanslık daha kısa bir tedavi sürecinde olumlu etki yaratabilmektedir.

Veziküllerin ortadan kalktığı ama yıllar geçtiği halde ağrıları geçmeyen hastaların minimum 15 seans tedavi olmaları gerekir. Tedavi haftada  3 kere uygulanır.

Prof.Dr. Kaya ÖZKUŞ

Benzer konular:

Cevapla

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>