ANA MENÜ
AKUPUNKTUR

Ekleyen - - Oca 13, 2014 | 0 yorum

AKUPUNKTUR VE TÜP BEBEK

AKUPUNKTUR VE TÜP BEBEK

AŞILAMA, TÜP BEBEK TEDAVİ SÜREÇLERİNDE STRESİ YÖNETMEDE AKUPUNKTUR TEDAVİSİNİN YERİ

Akupunktur ve Tüp Bebek – Geçmişte evlilikler erken yaşta yapılmaktaydı. Günümüzde,  kadının iş hayatına daha geniş katılımı  evlilik yaşını nerede ise 30 yaşın üstüne çekmektedir. Bununla birlikte; kariyer kaygısı ve ekonomik kaygılar yanı sıra evliliğin ilk yıllarında biraz çocuksuz olma dileği  de bu yaşın 1-2 yıl gecikmesine  neden olmaktadır.

30’lu yaşlarında anne olma isteği belirginleşen anne adayı çocuk yapma düşüncesini üretirken beraberinde yaşımda 30’ un üstünde ya hamile kalamazsam kaygısını da  beyninde yaratmaktadır.

İşte sadece bu kaygı bile bir kadının hamile kalmasını engelleyebilmektedir.

Sosyal çevrenin ürettiği baskının yanına bir de aşılama veya özellikle tüp bebek tedavisinin başarısızlığı eklendiğinde anne adayının hamile kalamama korkusu daha da büyümekte ve başarı daha da düşmektedir.

Yapılan çalışmalar tüp bebek tedavisi gören anne adaylarının hamileliğini etkileyen en önemli nedenlerden birinin stresle başa çıkamamak olduğunu göstermektedir.

Öyle ise anne adayının stresle başedebilmeyi sağlaması gerekmektedir.  Stresle başedebilmek insan beyninin bir fonksiyonudur. Bununla birlikte insan beyninin özellikle limbik sisteminin  stresle ilgili doğru donatılması önemlidir. Bu çocuk sahibi olmakla ilgili düşüncelere kadar uzanan bir çalışmadır.

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ İLE GÜCÜNÜZÜ KAZANIN

Tüp Bebek AkupunkturAkupunktur tedavisi, limbik sistemi düzenleyerek anne adayının strese karşı dayanıklılığını arttırmakta ve süreçle boğuşabilme gücünü kazandırmaktadır.

Bunun ötesinde bazı anne adaylarının yeterli kalınlığa ulaşamayan endometriumlarının kalınlaşmasını sağlayarak döllenmiş yumurtanın uterusa tutunmasını kolaylaştırmaktadır.

Akupunktur ; otonom sinir sistemimiz üzerinden hormonal dengenin oluşmasına ve yumurta kalitesinin de artmasına katkıda bulunmaktadır.

Akupunktur tedavisi eşliğinde transfere gitmiş anne adayları ile akupunktur tedavisi görmeden transfer yapılmış anne adaylarının hamile kalma oranlarını ve bu hamileliklerin devam etme oranlarını karşılaştıran bir çok çalışma vardır.

Bu araştırmalar akupunktur tedavisi gören anne adaylarının hamile kalma ve bu hamileliği sürdürme oranlarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

İlgili yayınlara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Prof. Dr. Kaya Özkuş

Diğer konular:

Cevapla

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>