ANA MENÜ
AKUPUNKTUR

Ekleyen - - Oca 2, 2014 | 0 yorum

BOYUN VE SIRT AĞRILARINDA AKUPUNKTUR

BOYUN VE SIRT AĞRILARINDA AKUPUNKTUR

Boyun Sırt kaslarıBOYUN VE SIRT AĞRILARINDA AKUPUNKTUR

Sırtımızda; ensemizden başlayarak, kürek kemiklerimize, oradan sırtımızın alt bölgesine kadar inen en yüzeysel kasımız m. trapezius’dur.

Bu kas stresin paratoneri denilebilecek  bir kasımızdır. Gündelik yaşamın stresi, ilk etkiyi m. trapezius’un  özellikle omuz ve boyun kökü arasındaki parçasının gerilmesi ile gösterir.

Bu stresli kişi için bir uyarıdır. Strese neden olan uyaran ortadan kalkmaz ya da o  uyaranın üstesinden gelinemezse gerilme kasılmaya dönüşür.

Bütün kaslarımız arasında bir kas zinciri ilişkisi vardır.  Bu ilişki sebebiyle oluşan kasılma ensemize ve kafa arkasına doğru yayılır. Bu durum  boyunda gerginlik, boyun hareketlerinde kısıtlanma, gerilim tipi baş ağrılarının oluşmasına neden olabilir.

Ayrıca; kasılma ilk oluştuğu yerde kalmaz ve yine kas zinciri nedeniyle bir alt tabakada yer alan ve omurlarımız ile kürek kemiklerimizin iç kenarı arasında uzanan m.rhomboideus major ve minor adlı ince kaslarımızın kasılmasına neden olur.

Bu kasların kasılma bölgeleri halk arasında kulunç diye anılan kürek kemiklerinin iç kenarının iç kısmında elle muayene ile belirlenebilen  fibromyalji odaklarıdır. Sırt ağrılarının; hasta tarafından  “bıçak sokulur gibi” diyerek tariflendiği ve  en yaygın hissedildiği bölgelerdir. (resim koy)

Boyun ve sırt  ağrıları; ağır kaldırma , ters ve zorlayıcı hareketler sonucu veya özellikle terliyken hava akımına maruz kalma sonucu oluşabilirse de en yaygın neden kronik strestir.

Omurlar arasında oluşan fıtıklar da kollara  yayılabilen, boyun ve sırt ağrısı şikayetlerine neden olur.

Ameliyat endikasyonu olmayan boyun fıtıklarıyla  veya diğer nedenlerle oluşan boyun ve sırt ağrıları akupunktur ile  tedavi edilebilir.

Akupunktur; kas gevşetici etkisinin yanı sıra endorphin denilen morfin benzeri ağrı kesicilerle ağrıyı giderir. Ayrıca limbik sistemi düzenleyerek kişinin strese karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

Prof. Dr. Kaya Özkuş

Benzer konular:

Cevapla

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>