ANA MENÜ
AKUPUNKTUR

Ekleyen - - Oca 16, 2014 | 0 yorum

HAMİLELİK DÖNEMİ SORUNLARI VE AKUPUNKTUR

HAMİLELİK DÖNEMİ SORUNLARI VE AKUPUNKTUR

Gebeliğin, anne adayının vücudunda oluşturduğu değişiklikler nedeniyle, sıklıkla karşılaşılan en önemli sorun ilk aylardaki aşırı bulantı hissi ve kusmadır.

Aşırı bulantı ve kusma birçok anne adayının günlük yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Ayrıca artan stres de ilk aylarda dayanılmaz baş ağrılarına neden olabilmektedir.

İlerleyen aylarda gebe kadının kilosu ile birlikte yükü de artar. Bu nedenle ortaya çıkan bel, sırt ve boyun ağrıları gebenin sıklıkla karşılaştığı sorunlardır.

Gebelik döneminin en önemli sorunlarından bire de annenin aşırı stresli oluşudur. Stresin kaynağında çoğunlukla çok iyi bir anne olup olamayacağı kaygısı, karşılaşacağı durumların üstesinden gelemeyeceği korkusu ve bebeği ile ilgili tüm sorumluluğu kaldıramayacağı kaygısıdır.

Çocuğunun sağlıklı olup olmayacağı, gündelik düzenin bozulabileceği düşüncesi kaygı bozukluğuna ve depresyona sebep olabilir.

doğum-akupunkturGebenin duygu durumu günlük değişiklikler gösterebilir, karar verme ve problem çözme becerilerini kullanmakta güçlük çekebilir, panik ve öfke krizleri geçirebilir.

Sağlığına, yeme düzenine ve egzersizlerine yeterli önemi vermekte zorluk çekebilir ve de kendilerine özen gösteremedikleri için bebeklerine zarar verebileceklerini düşünmeleri de önemli bir stres kaynağına dönüşebilir.

Bu durum da aşırı stresin neden olduğu uyku bozuklukları, yeme bozuklukları, baş ve boyun ağrıları, fibromyalji ağrıları, midede ekşime yanma gibi sorunların ortaya çıkışını kolaylaştırır.

Gebelik döneminde kilonuz 9-13 kg arasında artabilir. Hamileliğinizin ilk 3 ayında 0-3 kg alabilirsiniz. İlk 3 aydan sonra kilonuz her ay ortalama 1-1,5 kg kadar artmalıdır.

Gebelik; aşırı beslenmeyle fazla kilo alımı ve buna bağlı hipertansiyon, diabet gibi sorunların tetiklenmesine de sebep olabilmektedir.

Bu sıkıntıların dışında kabızlık, hemoroid, bacaklarda ödem ve ağırlık hissi   hamileliğin en önemli sorunlarıdır.

Son yıllarda yapılan çalışmalarla etki mekanizmaları ve etki alanları daha da açıklık kazanan akupunktur tedavisi artık hamilelikte ortaya çıkan

aşırı bulantı kusma,

baş ağrısı,

dinlenme ile geçmeyen bel,

sırt ve boyun ağrıları,

uyku bozukluğu,

kabızlık,

midede ekşime yanma şikayetleri,

aşırı yemeğe saldırma,

kokulardan rahatsızlık nedeni ile beslenememe,

aşırı stresli olma,

depresif duygu durumu,

nedensiz kaşıntı

gibi  sorunların giderilmesinde ve anne adayının gebelik dönemindeki yaşam kalitesini yükseltmekte önemli bir etki üretmektedir.

Ayrıca hamilelik döneminde bebeğe  zarar verecek en önemli sorunlardan biri de anne adayının sigara alışkanlığıdır. Akupunktur sigaradan uzaklaşmada gebeye önemli bir yardım sunar ve sigarayı bırakmayı kolaylaştırır.

Akupunktur; hamilelikte karşılaştığınız sorunları tedavi ederek, sizin daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmenizi sağlayacak ve bebeğiniz için de daha mutlu ve iyi bir anne olabilmeniz için gereken zamanı kazandıracaktır.

Prof. Dr. Kaya Özkuş

Benzer konular:

 

Cevapla

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>