ANA MENÜ
AKUPUNKTUR

Ekleyen - - Oca 16, 2014 | 0 yorum

KABIZLIK TEDAVİSİNDE AKUPUNKTUR

KABIZLIK TEDAVİSİNDE AKUPUNKTUR

Kalınbağırsaklarımız, fonksiyonları otonom sinir sistemimiz tarafından “göreceli olarak” isteğimiz dışında yönetilen organlarımızdır.  Görecelidir, çünkü duygu durumumuz özellikle stres uyaranları bağırsak fonksiyonlarımızı oldukça etkilemektedir.

Kalınbağırsaklar sindirildikten sonra geriye kalan besin artığının suyunu geri emer.  Geriye kalan yararsız posa ise dışkı olarak atılır.

Kabızlık; herhangi bir nedenle bağırsak hareketlerinin azalması sonucu ortaya çıkan bir sorundur.

Dışkılamanın belirli bir düzen ve sıklıkla gerçekleşmediği durumlarda dışkının katılığının artması şikayetlerin daha da büyümesine neden olur.

kabizlik-akupunkturHer gün dışkılama yapılması en sağlıklı durumdur. Dışkılamanın değişik sebeplerle ertelenmesi ve bunun sıklıkla yapılması (örneğin yatılı okuyan bir çocuğun okulda tuvalete gitmeyip dışkılama için hafta sonunu beklemesi) kronik kabızlığın en basit nedeni olabilir.

Gündelik yaşamlarında stres uyaranlarının çok olduğu kişilerde de kabızlık sıkça gözlenen bir sorundur.

Ayrıca kronik kabızlık dolayısı ile hemoroid, fissür oluşabilir. Hasta kabızlıkla birlikte şişkinlik, hazımsızlık, karın ağrısı şikayetlerinden de yakınır.

Kalın bağırsaklarımız sinir sistemimiz tarafından doğru yönetilemediğinde kabızlık bir organ fonksiyon bozukluğu olarak ortaya çıkabilir. Bunun ötesinde nörolojik hastalıklar, kullanılan ilaçlar, beslenme biçimi (sebze, meyve tüketimi olmayan katı gıda ile beslenmeler) de kabızlığa yol açabilir.

Konstipasyon (Kabızlık) tek başına bir sorun olduğu gibi bir hastalığında belirtisi de olabilir. Bu nedenle kronik kabızlığı olan kişinin altta yatan bir problemi olup olmadığını anlamak içinde doktor kontrolü önemlidir.

Altta yatan bir hastalığın olmadığı belirlenmiş,  özellikle strese bağlı fonksiyon bozukluğu olarak ortaya çıkan kabızlığın tedavisinde akupunktur oldukça etkilidir.

Akupunktur; hiçbir yan etki üretmeksizin, limbik sistemi düzenleyip, bağırsakların çalışmasını düzeltir.

Böylece, akupunktur hastayı kabızlığın oluşturduğu sıkıntılardan da kurtarmaktadır.

Prof. Dr. Kaya Özkuş

Benzer konular:

Cevapla

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>