ANA MENÜ
AKUPUNKTUR

Ekleyen - - Oca 18, 2014 | 0 yorum

OBEZİTE (ŞİŞMANLIK) TEDAVİSİNDE AKUPUNKTUR

OBEZİTE (ŞİŞMANLIK) TEDAVİSİNDE AKUPUNKTUR

İnsanın, kendine ait iyi bakması gereken iki yapı vardır. Bunlardan biri yaşamın tadını ve anlamını var eden beynimiz. Diğeri ise; ömür dediğimiz zaman parçası içinde bizi taşıyan gövdemiz.

Bu iki yapıya özen gösterme bilincine sahip olmaz isek, sağlık sorunları ve mutsuzlukla uğraşmak zorunda kalacağımız kaçınılmazdır. Bu arada bu cümleden sağlık sorunlarını ve mutsuzluğu tamamen ortadan kaldıran bir yöntemin varlığı sonucu da çıkarılmamalıdır. Tabi ki sağlık sorunları ve mutsuzluk olacaktır. Önemli olan bunların kabul edilir bir seviyede tutulabilmesi ve insanın mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür sürebilmesidir.

Bunun için, insanlığın bilimin yoluyla ürettiği bilgiden yararlanmak en akılcı yöntemdir kanımca.

NEDİR GÖVDEMİZE İYİ BAKMANIN YOLU?

Yapılmış çalışmalar obezite (şişmanlık)’nin günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından biri olduğunu göstermektedir. Obezite; kişinin sosyal ve fiziksel yaşamına getirdiği birçok kısıtın yanı sıra birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olan bir sorundur. Obezite; vücudumuzun işleyişini bozabilen ve onu sağlıksızlaştırabilen bir sorundur.

Yine yapılmış birçok çalışma sigara, alkol ve uyuşturucuların insan vücuduna verdiği zararları bütün ayrıntısı ile göstermektedir. Sigara; organ kanlanması için en gerekli olan kan damarlarımızın genişleyip daralmasını bozarken ( ki sadece bu bilgi sigaranın verdiği tüm zararı açıklamaktadır. Çok açıktır ki yeterince beslenemeyen organ fonksiyonları bozulmaya mahkumdur.)  Alkol; beynimiz başta olmak üzere birçok hayatı organımızın fonksiyonlarını olumsuz etkilemekte ve kişinin sağlığını ve yaşam kalitesini bozabilmektedir. Bu metnin sınırları içinde uyuşturucuların zararlarına değinmeye bile gerek yoktur.

Bunların yanı sıra gelişen teknoloji günümüz insanını gittikçe daha hareketsizleştirmektedir.  Bilgisayar başında geçirilen saatler, ulaşım araçlarının bu kadar yaygın kullanımı artık insanların tüm hareket imkanlarını elinden almaktadır. Bedenin bu derece hareketsizleşmesi de kişiye kas, eklem sorunları ve yine şişmanlık olarak geri dönmektedir.

ALINMASI GEREKEN 3 KARAR

egzersizBu üç etken bir araya geldiğinde vücudun sağlığının bozulması kaçınılmazdır.

Vücudumuzun sağlıklı olmasını istiyorsak üzerimize düşün 3 önemli karar;

  • Aşırı kilolarımızdan kurtulmak,
  • Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmak,
  • Egzersiz yapmayı yaşamımızın bir parçası kılmaktır.

İşte bu 3 önemli kararı hayata geçirdiğinizde üzerinize düşeni yapıyorsunuz demektir.

Eminim tüm bunları biliyordunuz. Ama unutmayınız ki bilme yeterli bir durum değildir. Ne zaman ki bilgi eyleme dönüşür o zaman etkin bir bilinçlilikten ve sağlıklı olmaktan konuşabiliriz.

Akupunktur;  organ fonksiyonlarınızın daha iyi çalışmasını sağlayan bir tedavi yöntemi olmasının yanı sıra bilgiyi eyleme dönüştürmede sizlere önemli kolaylıklar sağlayacak bilimsel bir tedavi yöntemidir.

Ve yine yapılmış çalışmalar, akupunkturun obezite tedavisinde; açlık duygusunu düzenleyerek, strese karşı kişiyi daha dayanaklı kılarak, sindirim, boşaltım ve endokrin sistemin çalışmalarını regüle ederek etkili bir tedavi oluşturduğunu göstermektedir.

Prof.Dr.Kaya Özkuş

Benzer konular:

Cevapla

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>