ANA MENÜ
AKUPUNKTUR

Ekleyen - - Oca 14, 2014 | 0 yorum

SİGARA BIRAKMA TEDAVİNDE AKUPUNKTUR

SİGARA BIRAKMA TEDAVİNDE AKUPUNKTUR

SİGARA BIRAKMAK İÇİN AKUPUNKTUR TEDAVİSİ

İnsan beyni nörotrasmitter (sinir ileti maddesi) adı verilen kimyasal maddeler aracılığı ile fonksiyon görür.

Nörotransmitterler aracılığı ile çalışan beynimiz yönetiminde  düşünür, konuşur, duygulanır, yazar, okur, tuvalete gider, acıktığımızı veya doyduğumuzu hisseder vb. bir çok fonksiyon üreterek yaşarız.

Sigara içmeye başlayan kişi sigara aracılığı ile dışardan nikotin almaya başlar. Bir nörotransmitter gibi görev yapabilen nikotin, beynimizde salınması gereken nörotransmitterlerin yerine görev yapar. Böylece, sigara içen kişi de nikotin ile düşünmeye, yazmaya, karşısındakini dinlemeye, tuvalete gitmeye vb. fonksiyonlarını gerçekleştirmeye başlar.

Bu durum doğal olarak beynimizde salgılanması gereken nörotransmitterlerin daha az salgılanmasına neden olur.

Nasıl olsa sigara ile nikotin alınmakta ve bir çok fonksiyon nikotin üzerinden sürdürülmektedir.

Tek sorun sigara içilmeden durulamamakta, sigara içilmeden düşünce toplanamamakta, toplantılarda konuşulanlar bir süre sonra takip edilememekte, tuvalete sigara yakılarak gidilmekte, her türlü stres uyarını ile başetmek için sigara yakılmaktadır.

Öteyandan; yıllar sigara içerek ilerlerken, kişi;  koşarken once zorlanmaya, sonra koşmamaya, merdiven çıkarken nefessiz kalmaya başlar.

Sigara içmeye başladığından beri kötü kokmaya başlamıştır. Dişleri sararmış, kolayca yorulur olmuştur. Başlangıçta bir hastalık oluşmamıştır ama, çevresinde fazla sigara içtiği için kalp krizi geçiren, kanser olan, dolaşımı bozulduğu için bacağı veya kolu kesilen insanları görmeye ve duymaya başlamıştır. Bu da sigara içen kişinin  kaygı ve de stresi daha yoğun hissetmesine neden olur.

Bu noktadaki insanlar sigarayı bırakmak isteyebilirler ama  sigara içmeden işlerine kendilerini verememektedirler, sigara içmeyince yemeğe saldırdıkları için kiloları artmaktadır, sigara içmediklerinde en küçük soruna bile şiddetli tepki vermekte, çevrelerine öfke saçmaktadırlar, beyinleri karıncalanmakta, kabızlık çekmekte kendilerini çok mutsuz hissetmektedirler. Yani şimdi sigara onları bırakmamaktadır. Bu yüzden sigarayı bırakamazlar.

İşte; sigara bırakmaya çalışan kişide ortaya çıkan tüm bu sıkıntılar nikotine bağlı yoksunluk sendromu olarak  adlandırılır.

Akupunktur tedavisi; beynimizdeki nörotransmitterlerin salgılanmasını dengeleyerek yoksunluk sendromunun kısa sürede ortadan kalkmasını sağlayarak kişinin sigaradan kolayca kurtulmasına yol açar.

Akupunktur tedavisi ile sigarayı bırakan erişkin bir kişinin tekrar başlama riski  hayatında hiç sigara içmemiş bir erişkin kişi ile eşittir.

Sonuç olarak: erişkin kişi yaptığı iyi tercihlerin ödülünü alan, yaptığı yanlış tercihlerin bedelini ödeme sorumluluğuna sahip kişidir.

Akupunktur hiçbir yan etki üretmeden sigaradan kurtularak  sağlıklı, hastalık riski azalmış, daha kaliteli bir yaşama kavuşmanızı sağlayacaktır.

Prof. Dr. Kaya Özkuş

Benzer konular:

Cevapla

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>