ANA MENÜ
AKUPUNKTUR

SIKÇA SORULAN SORULAR

Akupunktur Kesin Tedavi Eder mi?

Hiçbir tedavi yönteminin kullanamayacağı kesinlik doğal olarak akupunktur için de sözkonusu değildir, bununla beraber WHO'nun tanımlamış olduğu listedeki semptomlar ve hastalıklara akupunktur ile yaklaşılabilir ve şimdiye kadar tanımlanmış oldukça başarılı sonuçlar söz konusudur. Burada tekrar edilmesi gereken akupunktur alternatif değil aynı hastalığa etki edebilen diğer yöntemler gibi bir seçenektir ve öncelikle de tercih edilebilir.

Akupunkturun Herhangi Bir Yan Etkisi Var mı?

Akupunktur eğitimi almış kişiler tarafından uygulandığında tanımlanmış hiçbir yan etkisi olmayan bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle hastaların başvurdukları akupunkturistin Sağlık Bakanlığı tarafından akupunktur eğitiminin onaylandığını gösteren belgesinin olup olmadığını öğrenmeleri Akupunkturun ülkemizde standartlarının yükselmesini sağlayacağı ve en sağlıklı oto kontrolü oluşturacağı da açıktır.

Akupunktur Zayıflama Tedavisinde Nasıl Kullanılmalıdır?

Obezite (şişmanlık) akupunkturun en yaygın kullanıldığı problemlerin başında gelmektedir. Zayıflamak için kimi zaman mucize bir yöntem olarak sunulan akupunktura kimi zaman da bu listelere uyarsam ben zaten kilo veririm akupunktura ne gerek var? şeklinde yaklaşılmaktadır. Her iki yaklaşımda önemli hatalar içermektedir. Bir yandan akupunktur bir mucize değildir. Öte yandan ise obezite ile boğuşmak zorunda olan hastaya davranış değişikliğinin yerleşmesi gereken başlangıç aşamasında akupunkturun katkıları göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Akupunktur, her şeyden önce sindirim sisteminizin daha düzenli çalışmasını sağlayacak örneğin kabızlık probleminiz varsa bunu giderecek, midenizde ekşime yanma veya hazımsızlık varsa bunları ortadan kaldıracaktır. Akupunktur, yaşamınızda halen var olan ve böyle ciddi bir davranış değişikliği sırasında oluşacak olan stresi giderecek, kendinizi her zaman olduğundan daha sakin ve rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Bu da size bazı davranışlarınızı yeniden gözden geçirip değiştirebilmeniz için imkan verecektir. Akupunktur, bu süreçte doğal olarak aldığınız gıda miktarı düşeceğinden beklenen açlık duygusu, mide kazıntısı ve halsizlik şikayetlerini giderecektir. Akupunktur, sıkça rastlanılan hekim kontrolü dışında yapılan sıkı diyetlerle kilo alıp vermeler sonucunda veya bir başka nedenle yavaşlayan metabolizmanın hızlanmasını sağlayacaktır. Akupunktur bu problemleri giderirken hastanın yapacağı; haftada bir sefer akupunktur tedavisine düzenli gitmek ve hekiminin önerilerine uyarak sağlıklı bir şekilde kilo verirken beslenme ile ilgili yanlış davranışlarını kalıcı bir şekilde değiştirerek yaşam boyu sürecek doğru alışkanlıkları edinmekten başka bir şey olmayacaktır.

İğneler Herkese Kullanılıyor mu?

İğneler özel olarak sizin için açılır ve adınızın yazılı olduğu bir petri kutusu içinde her uygulamadan sonra steril edilir. Bu nedenle her hangi hastalık bulaştırma riski sözkonusu değildir.

Hamileyken Ağrılardan Nasıl Kurtulabilirim ?

Dışarıdan herhangi bir kimyasal (ilaç) olmaksızın yalnızca iğne batırarak uygulanan akupunktur hamilelik süresince ortaya çıkabilecek baş ağrısı, bel veya boyun ağrıları dahil hertürlü ağrının giderilmesinde başvurulabilecek güvenli ve etkili tedavi yöntemidir.

Akupunktur ile sigara nasıl bırakılır?

Akupunktur ile sigara bırakma tedavisinde ise amaç hastanın sigara içmediği sürecin başlangıcında ortaya çıkan yoksunluk sendromunu ortadan kaldırmaktır. Sigarayı bırakan kişi yemeğe saldırabilir, baş ağrıları çekebilir, işine konsantre olamayabilir, aşırı stresli olup en küçük uyarılara aşırı tepkiler verebilir veya bunlara benzer değişik durumlar ortaya çıkabilir işte akupunktur tüm bu problemlerin ortaya çıkmasını engelleyecek ya da ortaya çıkanları giderecektir. Hastaya düşende uzanıp sigara almamak, akupunktur etkisini sınamaya kalkmamak , akupunkturun yardımını kabul etmektir. Çünkü akupunkturun asıl etkisi sigara içilmediğinde ortaya çıkacaktır. Hasta kendini daha huzurlu hissedecek, yemeğe saldırmayacak, boşluk hissi rahatsız edici olmayacaktır. Akupunktur tedavisinden sonra sigarayı bırakmış kişinin tekrar sigara içmeye başlama riski ise hiç sigara içmemiş bir insanın sigaraya başlama riski ile eşittir.

Akupunkturun Cinsel Problemlere Etkisi Nedir?

Ülkemizde yeterli eğitimin yapılamaması , konuşulması bile yakın zamana kadar tabu olan cinsel problemler oldukça yaygın sağlık problemlerinin arasında yer almaktadır. Cinsel davranış limbik sistemimizin kontrolünde olan önemli bir fonksiyonumuzdur. Sürekli olumsuz uyaranlarla limbik sistemde oluşacak düzensizlik bu problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Tedavi etme mantığının temelinde limbik sistemin düzene sokulması bulunan akupunktur cinsel problemlerin giderilmesinde de önemli rol üstlenmektedir.

Akupunktur Baş Ağrısına Nasıl Etki Etmektedir?

Yoğun stresin neden olduğu en büyük problemlerden biri sık yaşanan başağrısı krizleridir. Başağrısı nedeni ile ortaya yoğun bir işgücü kaybı çıkmaktadır. Altta yatan organik nedenli ani başlayan başağrılarının ayırıcı tanısı yapılmak koşulu ile her türlü kronik başağrılarında akupunktur oldukca etkili bir tedavi yöntemidir. Yapılan çalışmalar göstermektedir ki akupunktur tedavisi denemeden başağrısı çekmek gereksiz zaman kaybıdır. Akupunktur ile bu başağrıları büyük oranda ortadan kaldırılmakta hastanın yaşam kalitesi yükseltilmektedir. Böylece iş gücü kaybının da önüne geçilmektedir.

Akupunktur Strese Nasıl Etki Etmektedir?

Stres çağımızın en temel problemlerinden biri olup, bir çok sağlık problemine de sebep olmaktadır. Yaşadığımız koşulları göz önüne koyduğumuzda strese neden olan yapıları ortadan kaldırmak mümkün değildir. Stres oluşturan uyaranlar limbik sistemimiz tarafından algılanıp yorumlandıktan sonra bedenin vereceği cevap düzenlenir. Kalbimizin çalışma düzeni, sindirim sistemimizin çalışma ritmi, hormonlarımızın salgı duzenleri bu sistemin etkilediği yaşamsal fonksiyonlardır. Akupunktur limbik sistemi regüle ederek strese daha dayanıklı hale getirir. Bunun sonucu yukarda adı geçen fonksiyonlarımız dengeli çalışarak hastalıkların ortaya çıkması engellenir.

Hangi Hastalık ve Semptomlara Yararlıdır?

Dünya Sağlık Örgütü yayınlamakta olduğu derginin 1979 Aralık sayısını, akupunktur özel sayısı olarak çıkarmış ve birçok araştırma sonucunda saptanmış akupunktur ile tedavi edilebilen hastalıkların listesini yayınlamıştır. Bu semptomlar ve hastalıklar şunlardır: Stres, obezite (şişmanlık), aşırı zayıflık, bağımlılıklar (sigara, alkol), başağrıları, boyun fıtığı, bel fıtığı, kas ağrıları, alerjik nezle, alerjik astım, sinüzit, irritabıl kolon (spastik kolit), kronik kabızlık, ishal, gece işemesi, yüz felci, trigeminal nevralji (yüz ağrısı), intercostal nevralji, zona, ürtiker, histeri, impotans, cinsel soğukluk, adet düzensizliği, lokal saç dökülmesi, gastrit, hıçkırık, esansiyel hipertansiyon, hipotansiyon, dirsek, boyun, omuz, kol ağrıları, artroz (eklem kireçlenmeleri).

Limbik Sistem Nedir?

Limbik sistem, beynimizde geniş bir kortikal alanı kaplayan ve dışarıdan gelen tüm psişik uyaranlara ( kötü söz , iyi söz, taktir , tehlike hali vb. gibi) vücudun vereceği tepkileri (kalp hızımızın ayarı, bağırsaklarımızın hareketi , salgılarımızın durumu, damarlarımızın genişleyip daraltılması vb. gibi) oluşturan, kontrol eden sistemdir. Bu fonksiyonunu otonom sinir sistemi aracılığı ile gerçekleştirir.

Akupunktur Nasıl Etki Eder?

Akupunktur, igne, laser, v.b. uyaranlarin vücut üzerinde tanimlanmis akupunktur noktalarina uygulanmasi ile limbik sistemi* düzenleyip, otonom sinir sisteminin simpatetik ve parasimpatetik bölümleri arasindaki dengeyi kurarak organizmanin sagliga kavusmasini saglar. Ayrica akupunktur tedavisi merkezi sinir sisteminin belli bölgelerinde endorfin adi verilen morfin benzeri maddeleri salgilatarak agri tedavisinde etkili olmaktadir.

Akupunktur Alternatif Tıp mıdır?

Akupunktur kesinlikle alternatif tıp değildir. Akupunktur endikasyon alanları belli tedavi edici bilimsel bir yöntemdir. Bilimin yöntemleriyle yapılacak çalışmalar sonucunda tıbbın diğer dalları gibi bilim olmaya aday bir yöntemdir. Bu nedenle son çare olarak değil ilk başvurulacak yöntemlerden biri olarak değerlendirilmelidir.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur; üçbin yıldan beri insan sağlığı için uygulanan ve son yıllarda batıda yapılan yoğun araştırmalar sonucunda gittikçe yaygınlaşan bilimsel bir tedavi yöntemidir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>